Frostig Görsel Algı Testi: Çocuklarda Görsel Algı Değerlendirmesi

Frostig Görsel Algı Testi: Çocuklarda Görsel Algı Değerlendirmesi

Görsel algı, görsel uyarıları tanıyabilme, ayırt edebilme ve geçmiş deneyimlerle bağdaştırarak yorumlayabilme kapasitesidir. Görsel algılama becerisi; bireylere okuma, işlem yapabilme, görsel yollar ile öğrenebilme gibi katkılar sağlar. Görsel algılama konusunda zorluk yaşayan bireyler nesneler arasından birini seçme, nesneleri birbirinden ayırt etme, yorumlayabilme ve görsel hatırlama gibi becerileri gerçekleştirirken güçlük yaşarlar.

Frostig Görsel Algı Testi, çocuğun görsel uyaranları tanıması, ayırt etmesi ve daha önceki deneyimlerle değerlendirebilme becerisini ölçer. Görsel algıyla ilgili sorunların, öğrenme güçlüklerinin erken dönemde saptanmasını sağlamak ve uygun müdahaleleri belirlemek amacıyla kullanılır. 4-8 yaş arası çocuklara grup halinde veya bireysel olarak uygulanabilmektedir. Ortalama 40-60 dk arası sürebilmektedir.

Frostig Görsel Algı Testi, beş ayrı alt kategori içerir;

  • Göz-Motor Koordinasyonu,
  • Mekansal İlişkilerin Algılanması.
  • Mekânda Konumun Algılanması
  • Şekil Sabitliği,
  • Şekil Zemin Ayrımı,

Göz-Motor Koordinasyonu (GMK); çocuklardan farklı genişlikteki sınırlar içinde model çizgiler olmaksızın, bir modelden diğerine kesintisiz, düz, kıvrımlı ve açık çizgileri çizmesi istenerek el göz koordinasyonunu ölçmeyi hedeflemektedir.

Mekansal İlişkilerin Algılanması (MİA); iki veya daha çok nesnenin kendi içinde ve birbirleriyle olan bağlantılarını kavrama yeteneğini kapsamaktadır.

Mekanda Konumun Algılanması (MKA); bir dizi içinde sunulan şekillerin tersine çevrilmiş ve döndürülmüş hallerinin fark edilmesini içermektedir. Bu yöntem, şekillerin çeşitli pozisyonlarda tanınması ve algılanması yeteneğinin değerlendirilmesine yöneliktir.

Şekil Sabitliği (ŞS); bu süreç, bir objenin formu, yönü, boyutu, gölgeleme efektleri ve yerleşimini algılama ve bu özellikleri benzer şekillerle karşılaştırma üzerine yoğunlaşır. Test içerisinde kare, daire, dikdörtgen, elips ve paralel kenar gibi çeşitli geometrik şekiller bulunur. Şekillerin farklı pozisyonlarda algılanma becerisini ölçmeyi hedeflemektedir.

Şekil Zemin Ayrımı (ŞZA); çeşitli uyaranlar arasından belirli bir uyaranı ayırt edebilme, bu konuda konsantre olabilme ve dikkatini yoğunlaştırabilme süreci olarak tanımlanır. Bu, bir zemin içerisinde belirli bir şekli tanıma ve bu şekle odaklanma yeteneğini değerlendirme amacını taşır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Demeter Psikoloji Aile Danışmanlığı
Demeter Psikoloji Aile Danışmanlığı
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?