Anne ve Babalarda Karşılaşılan Tükenmişlik Durumu: Nedenleri ve Çözüm Önerileri

Anne ve Babalarda Karşılaşılan Tükenmişlik Durumu: Nedenleri ve Çözüm Önerileri

Çocuklarını büyütürken, stresli, sürekli yorgun ve ya duygusal olarak tükenmiş hisseden anne babalarda görülen bir durumdur. Anne babalar çocuk yetiştirirken sorumluluklara sahiptir ve
zaman zaman zorluklar yaşayabilirler. Bazen de baskı altında hissedebilirler. Bu durum kişisel yaşamlarını da etkileyebilir. İş ve sosyal ilişkilerinde de zorluklara sebep olabilir.

Anne-babanın tükenmişlik sendromu belirtileri;

 • 1.Bebeğinizi ya da çocuğunuzu gece sıklıkla beslemek ya da uyandırmak durumda olabilirsiniz. Böyle olduğunda yoğun yorgunluk hissedebilirsiniz. Sürekli olarak enerjiniz
  düşüktür ve bitkin hissedebilirsiniz. Çünkü bu durum zihinsel ve fiziksel olarak yorgunluğa sebep olabilir.
 • 2.Duygusal tepkilerinizi (Örneğin sinirlilik, öfke, üzüntü gibi) aşırı vermeye başlayabilirsiniz.
 • 3.Çocuğunuzun isteklerine yanıt vermeye yönelik isteksizliğiniz yüksektir. Yani motivasyon kaybı yaşıyor olabilirsiniz.
 • 4.Aile içi iletişim sorunları artabilir. Çocuğunuza odaklanmakta zorluklar yaşayabilirsiniz. Sürekli yorgun ve bitkin olduğunuzda, çocuklarınızla sağlıklı iletişim kurmakta zorlanabilirsiniz. Bu durum aile içerisinde çatışmalar yaşamanıza neden olabilir.
 • 5. Kendi rutin işlerinde performansları düşmüş olabilir. Uyku eksikliği ve stresin de etkisiyle konsantre olmakta zorlanabilirsiniz. Dikkat süreniz azalabilir. Bu da iş performansınızın düşmesine neden olabilir.
 • 6. Çocuğunuza bakma görevini edindiğinizde kişisel bakımlarınızı ve sağlığınızı ihmal etmeye başlayabilirsiniz. Sağlıksız beslenme düzeni, düzensiz egzersizler tükenmişlik sendromuna katkıda bulunur.
 • 7.İçsel çatışma yaşayabilirsiniz. Çocuklarınızın ihtiyaçlarını karşılarken, kendi ihtiyaçlarınızı göremeyebilirsiniz. Bu çatışma sonucu kendinize karşı da suçluluk duyabilirsiniz.
 • 8.Çocuğunuza odaklandığınız için arkadaşlarınızla ve ya diğer sosyal ilişkilerinizle aranıza mesafe girebilir. Eski bağlarınızı kaybettiğinizi hissedebilirsiniz. Bu da stresli hissetmenize neden olabilir.
 • 9.Zevk aldığınız aktiviteleri yapmaya ara vermekte, tükenmişlik sendromuna katkı sağlar. Çocuğunuza vakit ayırmak ve onu büyütmek için hobilerinizi yarım bırakabilirsiniz. Bu durum ise duygusal olarak tatminsizliğe sebep olabilir.

Tükenmişlik sendromu sonucu anne babaların romantik ilişkilerine, iş ve sosyal ilişkilerine zarar verdiği durumlar ortaya çıkabilir. Bu sebeple kendi ihtiyaçlarınızı görmeniz, zorlandığınızda destek almanız çok kıymetlidir. İhtiyaç duyduğunuzda bir uzmana başvurabilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Demeter Psikoloji Aile Danışmanlığı
Demeter Psikoloji Aile Danışmanlığı
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?