Bütün Zorluklara Rağmen: Psikolojik Dayanıklılık

Bütün Zorluklara Rağmen: Psikolojik Dayanıklılık

İnsanlar, yaşamları süresince pek çok olumsuz durum, stres veren olaylar ve travmatik yaşantılar gibi insan psikolojisini örseleyen unsurlar ile karşılaşmaktadır. Bu olay ve durumlar karşısında kimi zaman içinden çıkılmaz bir halde olduğunu hissetse ve düşünse de, yine de insanlar, zaman içerisinde yaşama uyum sağlayabilmekte, gelişimini sürdürmekte ve tekrardan kendisini toparlayarak iyi hissedebilir hale gelmektedir.

İnsan Güçlü Bir Varlıktır

İnsan doğası gereği güçlü bir varlıktır ve kendi imkanlarını kendi potansiyeli doğrultusunda kullanarak olumsuzluklara rağmen normal gelişimini ve dayanma gücünü sürdürür. Birey hayatı içerisindeki olay ve durumlara dahil olarak amacına yönelir, mutluluk gibi olumlu duyguları ortaya çıkaracak hamleleri ve davranışları gerçekleştirir. Ortaya bir olumsuzluk ya da güçlük çıktığında ise bunu gelişimi için bir fırsat olarak değerlendirebilir. İşte insanın bu uyum sağlama ve gelişimini sürdürme gücü “psikolojik dayanıklılık” olarak ifade edilmektedir.

Psikolojik Dayanıklılığı Arttırmak

Her insan biricik ve özel olduğundan her insanın psikolojik dayanıklılığı ve bu süreçteki yolu da kendisine özgüdür. Yaşamında karşılaştığı zorluklar, başa çıkmak için geliştirdiği davranışlar ve tepkiler de kendisine özeldir. Unutulmamalıdır ki birey şu anda yaşar ve geleceği şekillendirecek hamleler yapma olanağına sahiptir. Stresi, kaygısı ve yaşadığı zorluklarla yüzleşen ve ileriye doğru cesaret ile hareket eden insan, dayanıklılığını arttırma noktasında hareket edecektir. Bu süreçte aile ve çevre ile yakın, samimi ve sağlıklı ilişkilerin varlığı, bireyin destekleyici kişilere ve ortamlara sahip olması da birey için motivasyon kaynağıdır. İnsanın içine çekilmemesi, sağlıklı sosyal ilişkiler kurmak için çabalaması ve sosyal aktivitelere katılması bireye destek olacaktır.

Yaşamımızı Seçimlerimiz Belirler

Tarihte pek çok sporcunun, şarkıcının ve diğer ünlü insanların başarı hikayeleri yer almaktadır. Detaylı bir şekilde incelendiğinde pek çoğunun geçmişinde olumsuz, travmatik ve zor yaşantıların olduğunu görürüz. Ancak tüm bunlara rağmen onları tanımamızı sağlayan nokta yaşamlarını sürdürerek ulaşmış oldukları yerdir. Bu insanlar yaşamlarını anlam buldukları hedefleri doğrultusunda sürdürmeyi seçen ve yaşamlarındaki olumsuzluklara meydan okuyan kişilerdir.

Psikolojik dayanıklılığı yüksek olan bireyler, çaresizlik hissi içerisinde sürüklenmeyi değil kontrol gücünü ve meydan okuma becerisini seçen bireylerdir. Olumsuz yaşantı ve duygular hayatın bir parçasıdır. İnsan hayatını kendi yöneterek etkili kararları alabilir ve uygulayabilir. Amaçları ve hedefleri doğrultusunda ilerleyebilir. Hayatta meydana gelen değişiklikler birer meydan okumadır ve doğru kontrol ile birlikte birey fırsatları değerlendirir, gelişir ve büyür. Stres veren olaylar insan istemese de yaşamına girebilir. Ancak vazgeçmeyen ve dayanıklılığını sürdüren insan, aktif bir şekilde süreçte yer alacak ve olumlu sonuçlara ulaşacaktır.

 

Psikolojik Danışman İlker Ergün

13.02.2024
49
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Demeter Psikoloji Aile Danışmanlığı
Demeter Psikoloji Aile Danışmanlığı
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?