Çocuklarda Depresyon: Belirtileri, Nedenleri ve Okulda Yansıyan Fiziksel Etkileri

Çocuklarda Depresyon: Belirtileri, Nedenleri ve Okulda Yansıyan Fiziksel Etkileri

Depresyon, yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da görülen bir duygu durum bozukluğudur. Büyüme çağında olan çocuğun ruh halinde meydana gelen değişimler beklenen ve normal değişimler olsa da çocukluk depresyonu bu durumdan farklıdır. Çocuğun yaşadığı depresyon, ailesi ve çevresi ile olan ilişkisini olumsuz etkileyebilir, severek yaptığı hobilerden uzaklaşarak keyif almamasına sebebiyet verebilir.

Çocuklarda Depresyon Depresyonun Belirtileri

Çocuğun, süreğen olarak kendisini mutsuz ve umutsuz hissetmesi, iştahının artması ya da kaybolması, öfke, arkadaşlarından ve çevresinden kendisini soyutlaması, uyku düzeninde bozulmalar, içe kapanma, halsizlik, isteksizlik, konsantrasyon ve motivasyon düşüklüğü, aniden gelen ağlama nöbetleri, değersiz ve suçlu hissetme, intihar düşüncüleri, depresyon belirtileri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Çocuklarda Depresyon Depresyonun Nedenleri

Çocuğun ailesinde var olan problemler, ailede depresyon tanısı alan bir bireyin varlığı, fiziksel hastalıklar, sosyal destek eksikliği, ailede alkol ve madde bağılılığının bulunması, düşük özgüven ve stres içeren yaşam olayları depresyonu tetikleyen etmenlerdir. İlkokul dönemindeki çocuklar için, anne-baba kaybı, taşınma ve buna bağlı olarak okul değişikliği, ayrıca yaşanan travmatik deneyimler sebebi ile çocuk depresyon yaşayabilir. Özellikle bu dönemde çocukta gözlemlenen huzursuzluk, korkular, idrar kaçırma, oyundan kaçma, sinirlilik ve moralsizlik duygu ve davranışları depresyon belirtileri olarak ifade edilmektedir.

Çocuklarda depresyon her zaman tek başına ortaya çıkmayabilir. Çeşitli fiziksel engeller ile birlikte depresyon söz konusu olabilir. Ayrıca dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu ile özel öğrenme güçlüğü depresyon ile birlikte gelişim gösterebilir.

Çocuklarda Depresyon Depresyonun Fiziksel Etkileri ve Okula Yansıması

Çocuğun yaşadığı depresyon sebebiyle meydana gelen isteksizlik, okul başarısına da yansıyabilir. Çocuk, ders çalışmak istemeyebilir, dikkat seviyesinde düşüş yaşanabilir. Ayrıca depresyon sebebiyle çeşitli fiziksel belirtilerin de ortaya çıkması mümkündür. Sıklıkla meydana gelen karın ağrısı, baş ağrısı gibi ağrı durumları meydana gelebilir. Çocuğun kendine olan güveninde düşüş, akran ilişkilerinde meydana gelen sorunlar nedeniyle de okula gitmek istemeyebilir ve ağrı-sızı gibi belirtiler artabilir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Demeter Psikoloji Aile Danışmanlığı
Demeter Psikoloji Aile Danışmanlığı
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?