Çocuklarda Karşılaşılan Duygusal Sorunlar ve Problemler

Çocuklarda Karşılaşılan Duygusal Sorunlar ve Problemler

Çocuklar da tıpkı yetişkinler gibi duygusal problemler yaşayabilmekte ve yaşadıkları duygusal problemler yaşantılarında çeşitli zorlantılara sebep olabilmektedir. Çocuklarda farklı şekillerde ortaya çıkabilen duygusal problemler, çocukların akademik, sosyal ve kişisel yaşantıları üzerinde çeşitli etkilere sahiptir. Çocukların yaşadığı duygusal problemler biyolojik olacağı gibi, aile yaşantısı, okul ortamı ve sosyal yaşantı gibi çeşitli etkenlerden kaynaklanabilmektedir.


Mutluluk, üzüntü, kaygı, öfke, korku, yalnızlık, utanç; tıpkı yetişkinler gibi çocukların da yaşadığı duygulardır fakat çocuklar duygularını nasıl ifade edeceğini bilmediklerinden yetişkin desteğine ihtiyaç duyarlar. Çocuklar için duyguların büyüdüğü ve nasıl tolere edebileceği noktasında zorlanmalar yaşadığı zamanlarda duygusal problemler kendisini davranışsal problemler olarak açığa çıkarabilmektedir. Bu problemler özellikle bakım verenlerinden gerekli ilgi, sevgi, şefkat ve bakımı alamayan, sürekli stresli bir ortama maruz kalan, duygusal ve davranışsal problemleriyle nasıl başa çıkabileceği konusunda gerekli desteği alamayan çocuklarda daha sık görülse de tüm çocukların bu tarz duygusal ve davranışsal problemler yaşama ihtimali vardır.
Bu tarz problemler çocuklarla iletişim kurulması noktasında belli engeller yaratabilir ve ebeveynler nasıl davranacakları konusunda güçlük yaratabilmektedir.

Çocuklar yaşadıkları problemleri yetişkinler gibi iletişim kurarak ifade edemezler. Sözel becerileri sınırlı olduğu için kendilerini daha çok davranışsal problemler ile ifade etmeye çalışırlar. Örneğin; söz dinlememe, yalan söyleme, alt ıslatma, dışkı kaçırma, parmak emme, tırnak yeme, okulda disiplin problemleri, arkadaş ilişkilerinde sorunlar, saldırganca davranışlar, içe kapanmalar, yalan söyleme, çalma, yaşanan duygusal problemlerin çocuğun yaşantısında görülen bazı yansımalarıdır. Duygusal problemler yaşayan çocuklar aynı zamanda yoğun korku ve kaygı sebebiyle yalnız kalmaktan veya ebeveynlerinden ayrılmakta zorluk yaşayabilir.

Tüm bu belirtiler çocuğun duygusal problemler yaşıyor olabileceği noktasında bir işarettir ve böyle bir durumda yetişkinlerin çocuğa yardımcı olması gerekmektedir. Çocukta fark edilmeyen ve giderilmeyen duygusal ihtiyaçlar; özgüven eksikliği, depresyon, korku, kaygı, içe kapanıklık, sosyal uyumsuzluk, saldırganlık gibi ileriki hayatını etkileyecek sorunlara sebep olabilmektedir.
Başa çıkmakta zorlandığınız durumlarda bir uzman desteği alabilirsiniz.

01.11.2023
126
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Demeter Psikoloji Aile Danışmanlığı
Demeter Psikoloji Aile Danışmanlığı
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?