Ebeveynler İçin Akran Zorbalığı Rehberi

Ebeveynler İçin Akran Zorbalığı Rehberi

Akran zorbalığı, birbirine yakın yaşlarda olan çocukların bir kişi veya grup tarafından olumsuz eylemlere maruz kalmasıdır. Bir davranışın zorbalık olarak tanımlanabilmesi için zorba kişi tarafından bilerek ve kasıtlı biçimde tekrar ederek gerçekleştirilmesi gerekir. Fiziksel zorbalık, sözel zorbalık, siber zorbalık ve psikolojik zorbalık olmak üzere çeşitli şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

Fiziksel zorbalık, fiziksel üstünlüğü olan kişinin daha güçsüz olana uyguladığı şiddettir. Dövmek, itmek, vurmak, çekiştirmek örnek olarak gösterilebilir.

Sözel zorbalık, kişiyi sözlü olarak rahatsız etmektir. Hakaret etmek, aşağılamak, alay etmek, küçük düşürmek sözel zorbalık olarak görülebilmektedir.

Siber zorbalık, teknolojik aletlerle gerçekleştirilen ve internet ortamında yapılan zorbalık türüdür. Sosyal medya platformları üzerinden hakaret etmek, aşağılamak, izinsiz fotoğraf ve videolar paylaşmak, tehdit etmek, uygunsuz yorumlar yapmak şeklinde gerçekleştirilmektedir.

Psikolojik zorbalık, kişinin ruh sağlığını olumsuz etkileyen eylemlerdir. Dışlamak, görmezden gelmek, bir söylenti çıkarıp yaymak psikolojik zorbalıktır.

Günümüzde akran zorbalığı oldukça yaygın olan bir sorundur. Özellikle çocukların akranlarıyla sıkça vakit geçirdiği ortam olan okullarda daha fazla yaşanmaktadır.

Zorbalık yapan çocuk genellikle fiziksel üstünlüğü olan, liderlik becerisiyle ön plana çıkan, popüler olarak tanımlanabilecek çocuklardır. Empati becerisinin zayıf olmasıyla saldırganca davranışlar sergileyerek yaptığı davranışlardan keyif alır. Genellikle şiddet, ihmal veya istismara uğramış çocukların zorbaca davranışlar sergilediği görülmektedir.

Akran zorbalığına maruz kalan çocuklar kurban olarak tanımlanmaktadır. Zorba çocuğun yaptığı davranışlara maruz kalan çocukların davranışlarına baktığımızda genellikle içe dönük davranışlar sergiledikleri görülür. Çekindiği, utandığı veya çevresinden gerekli desteği göreceğine inanmadığı için yaşanan olayları anlatmayı tercih etmeyebilirler. Okula gitme konusunda isteksizlik ve kaygı duyma, dikkatini bir konuya vermekte zorlanma, baş ağrısı, mide bulantısı gibi davranışlar ve psikosomatik belirtiler gösterirler.

Akran Zorbalığını Önlemek İçin Ebeveynlere Tavsiyeler

Çocuklarınızın arkadaşlarını ve ailelerini tanıyın, iletişim içinde olun.

Çocuğunuzu gözlemleyin. Zorlandığını gördüğünüz durumlara karşı çocuğunuzla konuşun.

Çocuğunuzun her türlü problemi sizinle paylaşabileceğini, koşulsuz sevginizi ona verdiğinizi gösterin.

Zorbalığın ne olduğunu anlatın. Böyle bir durum yaşadığında bir yetişkinden destek alabileceğini ve eğer bir başkasına yapılıyorsa da sessiz kalmamasının önemli olduğunu vurgulayın.

Çocuğunuz eğer zorbalık yapıyorsa bu duruma maruz kalan kişiyi anlaması için empati becerisini geliştirin.

Çocuğunuz eğer zorbalığa maruz kaldıysa neler yapabileceği hakkında onu güçlendirin.

Öğretmeni ile iletişime geçerek arkadaşları arasındaki ilişkileri anlamaya çalışın, öğretmenin gözlemlerine önem vererek iş birliği sağlayın.

Okulun psikolojik danışmanlık ve rehberlik biriminden yardım isteyin.

 

Uzman Psikolojik Danışman Gizem Özel

08.03.2024
114
Ziyaretçi Yorumları (1)
  1. Melih dedi ki:

    Akran zorbalığından bu aralar çok şikayetçiyiz. Umarım çözüm bulabiliriz. Çocuğumun psikolojisini fazlasıyla etkiliyor.

Whatsapp
Demeter Psikoloji Aile Danışmanlığı
Demeter Psikoloji Aile Danışmanlığı
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?