Online Danışmanlık (Psikoterapi) Nedir, Nasıl İşler, Avantajları Nedir?

Online Danışmanlık (Psikoterapi) Nedir, Nasıl İşler, Avantajları Nedir?

Online terapi, internet aracılığıyla sesli ve görüntülü olarak sunulan bir danışmanlık hizmetidir. Genelde Skype gibi platformlar üzerinden gerçekleştirilir. Bu seanslara katılmak için sadece internete bağlı bir bilgisayar ya da mobil cihaza ihtiyacınız vardır. Seans sırasında sakin ve kesintisiz bir ortamın olması önemlidir.

Online Psikoterapi Nedir ve Nasıl İşler?

Uygun bir zaman dilimi için danışmanınızın yardımcısıyla iletişim kurarsınız. Seansın ücretini, belirlenen ödeme yöntemleriyle (örneğin, havale veya eft) önceden ödersiniz. Skype gibi bir platforma üye değilseniz, uygulamayı cihazınıza ücretsiz yükleyebilirsiniz. Belirlenen zamanda danışmanınızı platform üzerinden arayarak seansı başlatırsınız. Her seans ortalama 50 dakika sürer ve yüz yüze terapideki kurallar burada da geçerlidir. Danışmanlık süreciniz kişisel ihtiyaçlarınıza göre şekillenir. Eğer danışmanınız yüz yüze bir görüşme gerektiğini düşünürse, sizi bu yönde bilgilendirir. Düzenli online terapi, danışmanlık sürecinin etkisini artırır. Terapi ücretleri danışmanın deneyimine ve eğitimine göre değişiklik gösterebilir.

Online Psikoterapinin Avantajları

Online terapiye olan ilgi, teknolojik gelişmeler ve internetin yaygınlaşmasıyla birlikte artmıştır. İnternetin herkese erişim sağlaması, bu hizmetin popülerliğini artırmıştır. Ülkemizde henüz tam anlamıyla yaygınlaşmamış olsa da, bu yöntemin yakın gelecekte daha popüler olacağını düşünülmektedir.

Zaman kısıtlamaları, ulaşım zorlukları ve yoğun iş temposu nedeniyle birçok kişi yüz yüze terapi almakta zorlanmaktadır. Bu nedenle online terapiye olan talep artmaktadır. Online terapi, yurtdışında yaşayanlar, yoğun çalışanlar, içe kapanık bireyler ve yüz yüze terapi almak istemeyenler için oldukça faydalıdır.

  • Online terapi, zaman kazandırır. Teknolojik çağda, yoğunluktan dolayı terapistin yanına gidemeyenler için bu yöntem oldukça pratiktir.
  • Yurtdışında yaşayan Türkler için kendi kültürlerine uygun danışmanlık imkanı sunar. Kültürel değerler ve inançlar, danışmanlıkta önemlidir ve bir Türk danışman bu konuda daha etkili olabilir.
  • Sosyal fobiye sahip bireyler için online terapi, evde rahat bir ortamda danışmanlık alabilme imkanı sunar.
  • Fiziksel engeli olan ya da farklı nedenlerle dışarı çıkmak istemeyenler için ideal bir yöntemdir.
  • Bir şehir veya ülkeye taşınanlar için, danışmanlık sürecinin kesintiye uğramadan devam etmesi açısından faydalıdır.
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Demeter Psikoloji Aile Danışmanlığı
Demeter Psikoloji Aile Danışmanlığı
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?