Oryantasyon Danışmanlığı ve Psikoterapinin Etkileşimi: Duygusal ve Pratik Uyumun Anahtarı

Oryantasyon Danışmanlığı ve Psikoterapinin Etkileşimi: Duygusal ve Pratik Uyumun Anahtarı

Oryantasyon, işe yeni alınan personelin işe alıştırılması sürecini kapsar. Yeni işe başlayan personelin mutlu ve üretken çalışabilmesi işletmenin arzuladığı bir oluşumdur. Yeni işe başlayanlara bir sosyalizasyon çalışması ile yardımcı olmak ve oryantasyon programları uygulayarak onları işe bağlayacak önlemleri almak gereksinimini ortaya çıkarmaktadır.
Sosyalizasyon süreci, bireyin kendi değerleri ve amaçları ile örgüt kültürüne bağlı olan örgütün değerleri ve amaçlarını buluşturmayı kapsar bu süreç, kendi haline bırakılmaması gereken önemli bir süreçtir. Sosyalleşme sürecinde kişi, firmada çalışmaya devam etmek için öncelikle kendi gereksinimlerinin nasıl karşılandığını değerlendirecektir. Bu sürecin sonunda ya mutlu ve tatmin olmuş bir çalışan olarak işletmede kalmaya özen gösterecek veya mutsuz ve tatminsiz olarak yeni arayışlar içine girecektir.
Oryantasyon programlarının amacı, kişilerin örgüt içindeki rollerle, örgütün kuralları, işleyişi ve iş arkadaşları ile tanıştırılmasını konu alır.

Oryantasyon eğitiminde kullanılan ve en sık başvurulan yöntemler şunlardır:

– İşletme içi geziler,
– Konferanslar, açık oturumlar, grup toplantıları,
– Deneyimli elemanlardan yararlanma,
– Amir veya uzman bir kişi tarafından oryantasyon eğitimi verilmesi şeklindedir.

Psikoterapi, bireylerin duygusal ve zihinsel sorunlarıyla başa çıkmalarına yardımcı olmak için kullanılan bir tedavi yöntemidir. Psikoterapinin etkisi, uygulandığı bireyin ihtiyaçlarına, terapinin türüne ve terapistin yetkinliğine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Oryantasyon danışmanlığı ve psikoterapi, temelde farklı amaçlara hizmet eder. Ancak her iki hizmet de bireyin yaşadığı zorluklarla başa çıkmasına yardımcı olabilir. Özellikle yeni bir ortama uyum sağlama sürecinde yaşanan zorluklar, psikoterapi ile ele alınabilir. Bu durumda, oryantasyon danışmanlığının ve psikoterapinin bir arada sunulması, bireyin hem duygusal hem de pratik zorluklarla başa çıkmasına yardımcı olabilir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Demeter Psikoloji Aile Danışmanlığı
Demeter Psikoloji Aile Danışmanlığı
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?