Peabody Resim Kelime Testi: Görsel-Sözel Yetenek Değerlendirmesi

Peabody Resim Kelime Testi: Görsel-Sözel Yetenek Değerlendirmesi

Peabody Resim-Kelime Testi, 3-17 yaş aralığında çocuk ve gençlerin kelime dağarcığı ve alıcı dil yaşını ölçmeyi amaçlayan ve sık kullanılan performans testidir. Bu değerlendirme, çocuğun karşısına çıkarılan görsellere ve bunlara verdiği sözel yanıtların anlamını ölçer. Peabody Resim-Kelime Testi özellikle; konuşma bozuklukları, öğrenme güçlüğü, otizm belirtileri gibi iletişimde güçlük yaratan durumların tespitine yardımcı olmaktadır.

Peabody Resim Kelime Testinde A ve B şeklinde iki formu bulunmaktadır. Basitten karmaşığa doğru sıralanmış halde bulunan kartların A formu, 100 adet sıralı karttan oluşmakta ve 8 yaşından küçük çocuklara uygulanmakta; B formunda ise 150 adet sıralı kart bulunakta 8 yaşından büyük çocuklara uygulanmaktadır.

Peabody Resim-Kelime Testi, 100 adet sıralı resim kartı ve kayıt formundan oluşmakta ve her kartta dört resim bulunmaktadır. Bireysel şekilde uygulanan teste süre kısıtlaması olmamasına karşın genel olarak 10-15 dakikalık bir zaman diliminde sona ermektedir. Çocuk, kendisine söylenen kelimeyi, gösterilen karttaki dört resimden uygun olanı bulup gösterir. Her doğru cevap için 1 puan verilir ve toplamda alınabilecek puan 0 ile 100 arasında değişir. Testteki kartlarda gündelik hayattaki eşyalar, doğadaki varlıklar, hayvan gibi resimler bulunmaktadır. Testin uygulanışı, katılımcının ardışık 8 sorudan 6’sına yanlış yanıt vermesi durumunda tamamlanır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Demeter Psikoloji Aile Danışmanlığı
Demeter Psikoloji Aile Danışmanlığı
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?