Psikoloji Meraklıları İçin: İzlenmesi Gereken 5 Etkileyici TED Talks – Zihin ve Davranış Üzerine Derinlemesine İçgörüler

Psikoloji Meraklıları İçin: İzlenmesi Gereken 5 Etkileyici TED Talks – Zihin ve Davranış Üzerine Derinlemesine İçgörüler

Tedx Dünya’da ve Türkiye’de farklı alanlarda çalışan kişilerin bilgi, deneyim ve fikirlerinin paylaşılmasını sağlayan ve herkese ulaştırmak için yapılandırılan bir organizasyondur.  “Paylaşmaya Değer Fikirler” yapısı ile konuşmacılara ev sahipliği yapan Ted Talks alanında uzman kişilerin ulaşılabilmesini sağlamaktadır. Bizler de psikoloji meraklıları tarafından izlenmesi gerektiğini düşündüğümüz 5 Ted Talks konuşmasını paylaşmak isteriz.

Keyifli okumalar…

1-   “Hayatta Mutlu Olmaktan Daha Fazlası Var mı?”

Yazar E.L. Smith Tedx konuşmasına başlarken yüksek lisans araştırmasında, mutluluğun peşinde koşmanın insanları daha mutlu ettiğini keşfettiğinden söz ediyor…

Mutsuzluk ve hayattaki anlam eksikliği arasında bir ilişki olduğundan bahseden Smith yaklaşık 13 dakikalık bir konuşma yapmaktadır.

 

2- “Oyun Eğlenceden Daha Fazlasıdır; Hayati Önem Taşır”

Psikiyatrist Stuart Brown konuşmasında insan yaşamında oyunun etkileri ve güçlü yönlerinden bahsetmektedir. Sunumunda iki hayvanın ilişkisini yansıtan Brown, oyunun ilişki üzerindeki etkilerinden söz etmiştir. Oyunun bebeklik çağındaki öneminden bahsedildiği konuşma 26 dakika sürmektedir.

 

3- “Kitaplar Zihninizi Nasıl Açar”

Lisa Bu, küçüklüğünden başlayarak yaşamından bahsetmektedir. Kitapların kendisini geliştirmesinden ve yaşadığı değişimlerden söz ettiği konuşması 6 dakika sürmektedir.

 

 

4-   “Okullar Yaratıcılığı Öldürüyor”

Eğitimci Ken Robinson insanların eğitim almak için toplandıkları yerlerde yaratıcılığın göz ardı edildiği, hata yapmaktan korkan çocukların yetiştiğinden bahseden örnek diyalogları ile akıcı bir konuşma sergilemiştir. Çocukların umutlarını görmemiz gerektiğiyle sözlerini bitiren Robinson’un konuşması 19 dakika sürmektedir.

 

5-    “Stresle Nasıl Arkadaş Olunur”

Psikolog Kelly McGonigal, yoğun stres altında kalmanın etkilerinden bahsederek konuşmasına başlıyor. Strese verilen tepkilerden ve stresten kurtulmak yerine, stres altında nasıl daha iyi olunabileceği üzerine yaptığı sunumu 14 dakika sürmektedir.

 

Uzman Psikolog Ebru Sağır

22.12.2023
101
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Demeter Psikoloji Aile Danışmanlığı
Demeter Psikoloji Aile Danışmanlığı
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?