Boşanma Sürecinde ve Sonrasında Uzman Aile Danışmanlık Destekleri

Boşanma Sürecinde ve Sonrasında Uzman Aile Danışmanlık Destekleri

Boşanma; evli çiftlerin isteyerek veya istemeyerek arasındaki beraberliği sona erdirmesidir. Yaşamı daha rahat sürdürebilmek için bir araya gelen çiftler, hayatlarının belli dönemlerinde hayal kırıklığına uğrayabilir ve birlikteliklerini sonlandırma kararı alabilirler. Her ne kadar istenmeyen bir durum olsa da boşanmak da evlenmek kadar doğaldır.

Boşanma süreci beraberinde birçok problem getirebilir. Bu problemler boşanma sürecini daha da zor bir hale getirebilir. Boşanma sonrası ayrılan çiftlerin yaşadığı ruhsal sıkıntılar, çocukların durumu, ekonomik koşullar; süreci zorlaştıran faktörlerden birkaçıdır.

Boşanma Sonrası Ruhsal Problemler

Boşanma süreci sonrası ruhsal problemler ortaya çıkabilir. Boşanma süreci ne kadar uzun olursa zorlayıcılığı o kadar artabilir.

Boşanma sonrası anksiyete, depresyon, travma sonrası stres bozukluğu gibi problemler görülebilir. Bunlar dışında kişinin daha öncesinde yaşadığı sağlık problemleri de boşanma süreciyle tetiklenebilir.

Boşanma Sürecinde Çocuklar

Ayrılık sürecinin çocuklar üzerindeki etkisi büyük olabilir. Çocukların bu süreci en az hasarla atlatmaları, ileriki yaşamları için oldukça önemlidir. Yaşadıkları sorunları ifade edebilmeleri, ebeveynlerinin destekleri, ayrılık öncesi ve sonrası süreçte anne babanın tutumu, çocukların sorumluluk dağılımı ve bakımları, yeni ev ve yeni ortama adaptasyon gibi birçok konuda özenle yaklaşılmalıdır. Çocukla bu konu hakkında anlayabileceği dilde her şey açık ve net bir şekilde konuşulmalıdır. Anne ve babalık rollerinin devam ettiği ifade edilmeli ve çocuk bir tarafı seçmeye zorlanmamalıdır. Aynı zamanda çocuğun ayrılık sürecini kendi ile ilişkilendirerek suçluluk hissetmemesi noktasında iletişime geçilmelidir. Yaşanılan problemleri en aza indirmek ve süreçten daha sağlıklı çıkabilmek için aile danışmanlığı çocuklar için faydalı olacaktır.

Boşanma Sürecinde Aile Danışmanlığı

Boşanma sürecinde aile danışmanlığı, birlikteliğini sonlandırmaya karar vermiş çiftlerin, boşanma süreçlerini daha kolay atlatabilmeleri ve başa çıkabilmelerini sağlar. Bu süreçte ayrılacak çiftlerin ve varsa çocukların, süreci en az hasarla atlatması hedeflenir.

Boşanma Sürecinde Aile Danışmanlığı Ne İşe Yarar?

  • Taraflar arasında iletişim sağlanır.
  • Boşanma öncesi danışmanlık verilir.
  • Boşanma sebepleri ve süreciyle ilgili değerlendirme yapılır.
  • Varsa çocuk ile ilgili yapılması gerekenler planlanır.
  • İyi boşanma kavramı öğretilir.
  • Boşanmanın yas süreci hem taraflarda hem çocuklarda analiz edilir.
  • İki çekirdekli aile kavramı hakkında bilgi verilir.
  • İleriki aşamalarda danışmanlık verilir. (yeni ilişkilere adaptasyon, üvey annelik/babalık vb.)

Evlilikte boşanma süreci, bireylerin tek başına atlatmakta zorlanabileceği bir süreçtir. Bu durum cinsiyet ayırt etmeksizin hem her iki taraf için hem de çocuklar için zorlayıcı bir süreçtir. Sürecin sağlıklı atlatılması hem tarafların hem de çocukların sonraki yaşantısı için oldukça değerlidir. Bu nedenle boşanma sürecinde aile danışmanlığı alıyor olmak, aile bireyleri için önemlidir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Demeter Psikoloji Aile Danışmanlığı
Demeter Psikoloji Aile Danışmanlığı
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?