Çocukluk Çağı Mastürbasyonu

Çocukluk Çağı Mastürbasyonu

Çocukluk çağı mastürbasyonu çocuğun cinsel bölgesini uyararak rahatlama yaşaması durumudur. Genellikle okul öncesi dönemde veya ilkokul çağı başladığında görülebilmektedir. Çocuklarda mastürbasyon cinsel gelişimin doğal bir parçası olarak görülür. Çocuklar bu davranışı kendiliğinden keşfedebildiği gibi gevşemeye, rahatlamaya ihtiyaç duyduğunda da gerçekleştirir.

Çocuklar neden mastürbasyon yapar?

Bir kardeşin dünyaya gelmesi, anneden ayrılıp okula başlaması, anne ve babayla yeterince zaman geçirememek, aile içinde yaşanan gergin ve huzursuz yaşantılar veya yalnız hissettiği dönemler olduğunda çocuk kendine döner. Ebeveynlerinden veya çevresinden bulamadığı uyarılmayı mastürbasyon davranışıyla gerçekleştirir.

Çocukların sözel becerileri yetişkinler kadar gelişmediği için kendilerine sıkıntı veren durumları tanımlamalarını veya açıklamalar yapmalarını beklemek mümkün değildir. Bu nedenle kaygılandıklarında, travmatik deneyimler yaşadıklarında davranışlarındaki değişimlerle bir şeylerin onlar için yolunda gitmediğini belli ederler. Mastürbasyon davranışı da çocuğun kendi içinde çözümleyemediği ve rahatlamaya ihtiyaç duyduğunu gösteren davranışlardan biri olarak görülür.

Ebeveynlerin çocuğun bu davranışını cinsel bir aktivite olarak değerlendirmeleri son derece yanlıştır. Çocukluk çağı mastürbasyonu yetişkin cinselliğiyle karıştırılmamalıdır.

Ne yapmalı?

Çocuğun mastürbasyon yapmasına karşı azarlamak, kızmak veya utandırmak çocuk için yıkıcı sonuçlar oluşturacaktır. Bu gibi tutumlar çocuğun neye ihtiyacı olduğunu tespit etmenin önüne geçtiği gibi mastürbasyonun sıklığını da arttıracaktır.

Çocuk duyulmak, görülmek ister. Oyun aracılığıyla sağlıklı ilişkiler kurmak ve ihtiyaçlarının giderilmesini bekler. Mastürbasyon davranışı gözlemlendiğinde çocuğun ilgisini başka bir noktaya çekmek, çocuğa şefkatle sarılmak, aile içindeki aktiviteleri arttırmak davranışın azalmasına yardımcı olacaktır. Çocuğa kaliteli zaman ayrıldığında, ilişki kurularak oyunlar oynandığında, yargılamadan ve suçlamadan duygusunu paylaşacağı alan oluşturulduğunda mastürbasyon davranışının kendiliğinden yok olduğu görülmektedir.

Mastürbasyonun sıklığı çok fazlaysa ve engellenemiyorsa psikolojik bir tedavi oluşturmak düşünülmelidir.

Uzman Psikolojik Danışman Gizem Özel

 

 

22.02.2024
39
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Demeter Psikoloji Aile Danışmanlığı
Demeter Psikoloji Aile Danışmanlığı
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?