Ergenlik Döneminde Yeme Bozuklukları: Belirtiler, Sebepler ve Tedavi Yaklaşımları

Ergenlik Döneminde Yeme Bozuklukları: Belirtiler, Sebepler ve Tedavi Yaklaşımları

Yeme bozuklukları günümüzde önemli bir sorun olmaya devam etmektedir. Birçok yeme bozukluğuyla mücadele ve tedavi süreci çok zorlu geçmektedir ve insanların birçoğu bu süreçte büyük uğraşlar vermektedir. DSM-5 tanı rehberine göre yeme bozuklukları; pika, tıkınırcasına yeme bozukluğu, geri çıkarma bozukluğu, bulimia nervoza, anoreksiya nervoza, kısıtlanmış yiyecek alımı, tanımlanmış ve tanımlanmamış yeme bozuklukları olarak sıralanmaktadır. Her bir kategori için farklı bir tanı kriterleri ve tedavi planları vardır.

Ergenler birçok farklı sebebin bir araya gelmesiyle yeme bozukluklarından muzdarip bir durumda olabilirler. Günümüzde yaygın olarak tanı sıklığı artan ve genellikle ergenlikte başlayan tanılar arasında yer alan anoreksiya nervoza ruh sağlığı uzmanlarının korkulu rüyasıdır. Tedavi aşamasında multidisipliner olarak diyetisyen, psikiyatrist ve psikolog başta olmak üzere dahiliye ve gastroentereloji bölümleri gibi farklı tıbbi uzmanlık dallarına mensup doktorlar iş birliği içinde çalışmaktadır. Psikoloji, anoreksiya hakkında çeşitli kuramsal açıklamalar ve tanı kriterleri sunmaktadır. Besin alımını kısıtlayan kişi besin üzerinde kurduğu kontrolle beraber kendi kontrolünde olan bir alan belirlemekte ve besin üzerinde bir tüm güçlülük elde etmektedir. Ergenlik dönemiyle beraber artan bağımsızlık ve kendine ait bir alana ihtiyaç duyma hissi birçok bozukluğu tetiklemekle beraber bazı tedavisi zor durumların da ortaya çıkmasına zemin hazırlayabilmektedir.

Ergenlik, birçok yeme bozukluğunun başlangıç dönemini oluşturur. Zamanında tespit edilmeyen ve yeme bozukluğu hakkında çalışmış özel bir ekip eşliğinde müdahale edilmeyen kişilerin sorunlarından tamamen kurtulma olasılıkları zayıflamaktadır. Yeme bozukluğu kategorisi özel bir uzmanlık gerektiren zorlu bir alandır. Özellikle anoreksiya nervoza, kişinin inanılmaz derecede kilo kaybetmesi ve besin almayı reddetmesi dolayısıyla kişiyi hastane yatışına mahkum eden ve maalesef aşırı kilo kaybının yarattığı semptomlar sebebiyle de ölüm oranının yüksek olduğu bir kategoridir.

Her zaman için yapılması gerekeni zamanında yapmak ve uygun tedaviyi elde etmeye çalışmak kendi dünyamızın aydınlanması için istenen bir adımdır. İlk adım atarak ve doğru perspektiften değerlendiren bir uygulamayla patolojileri çözümlemek ve istenen iyilik halini sağlamak mümkündür. Halihazırda zorlu bir dönem olan ergenlik döneminin, yoğun çatışmalarıyla baş etmek kişinin ruhsallığının keşfi için önemlidir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Demeter Psikoloji Aile Danışmanlığı
Demeter Psikoloji Aile Danışmanlığı
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?