Eşler Arasında Karşılaşılan Uyum Sorunları: Çözüm Yolları ve Danışmanlık

Eşler Arasında Karşılaşılan Uyum Sorunları: Çözüm Yolları ve Danışmanlık

Sağlıklı bir birliktelik; çiftlerin dengede ve uyum içinde olduğu, amaçları, değerleri, beklentilerinin örtüştüğü bir birlikteliktir. Sağlıklı bir birliktelikte eşler arasında saygı ve sevgi hakimdir. Eşler, duygu ve düşüncelerini birbirlerine herhangi bir korku veya kaygıya kapılmadan açabilirler. Kendi davranışlarını, tercihlerini ve fikirlerini birbirlerinin alanına girmeden saygıyla karşılayabilirler, kendileri olma özgürlüğüne sahiptirler. Birlikteliklerinde sorun yaşandığı durumlarda ise eşler birbirlerine anlayışlı ve empatik yaklaşabilir, uzlaşmacı bir tutum sergileyebilirler.

Her insan geçmişinden getirdiği parçaları bugünkü ilişkilerine getirir. Geçmişte öğrendikleri ile bugününü inşa eder. Çiftler arası sağlıklı iletişimin ve uyumun yakalanması, geçmişten gelen iki ayrı yaşam tarzının devamlılığı açısından önemlidir. Özellikle sağlıklı iletişim, eşler arası uyumun sağlanması için gereklidir.

Uyumlu Evliliğin Özellikleri

 • Eşin değerlerine saygı göstermek
 • Duyguları açıkça paylaşmak
 • Sorunlar karşısında uzlaşmacı tutum
 • Birbirine saygı göstermek
 • Sağlıklı iletişim
 • Birbirini dinlemek ve anlamak
 • Eşlerin kendine ait alanlarının bulunması
 • Öfkeliyken kendini kontrol etme
 • Empati
 • Eşit sorumluluk alma, iş bölümü yapma

Evlilikte Uyum Nasıl Sağlanır?

Evlilikte uyum nasıl sağlanır sorusuna cevap arayalım. Öncelikle ilişkide mutluluğu arttıran durumları ele alalım.

 1. Bütün Taşları Dökmek: Çiftlerin birbirleriyle açık iletişim kurması ve aklından geçenleri eşine ifade etmesi önemlidir. Açık iletişim, eşler arası güveni arttırmaya yardımcı olur, güvenle birlikte mutluluk da artar.
 2. Yumuşak Tartışmalar: Çiftler tartışmalarını kimi zaman yüksek sesle yapar. Bu tarz durumlarda sesin tonuna ve konuşma şekline dikkat edilmesi, tartışmanın kavgaya dönmemesi için önemlidir.
 3. Esnek Planlar: Eşlerin birbirlerine karşı toleranslı ve esnek olması uyumlu bir ilişkinin koşullarındandır. Bu tür durumlar ilişkiye dair umudu da arttırır.
 4. Bakım Onarım Çalışmaları: Yapılan araştırmalara göre birbirini anlayan ve tanıyan çiftler ilişkide daha uyumludur. Partnerler birbirlerinin neye nasıl tepki vereceğini bilir ve tartışmayı alevlendirmez. Yerine göre alttan alır ve eşinin sakinleşmesini bekler. Fakat bu tarz durumlar tartışmanın daha sonra devam etmeyeceği anlamına gelmemelidir. Barışmak anlık olarak ortamın yatışmasına yardımcı olur fakat problem çözmek uzun soluklu bir çözümdür. Bu yüzden ilişkilerde problem çözülmeye odaklanılmalıdır.

Uyum Sorunu Yaşayan Çiftler Ne Yapmalıdır?

Eşiniz ile uyum sorunu yaşadığınızı düşünüyorsanız öncelikli olarak iletişimi sağlıklı bir şekilde kurmalı ve birbirinize empatik yaklaşmalısınız. Sorun daha derin boyutlara ulaşmadan bu yolla aranızdaki uyumu arttırabilir, birbirinizle duygu ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabilirsiniz.

Uyum sorunları; duygusal soğukluk, cinsel problemler ve öfkeye sebebiyet verebilir. İlişkilerde sorunlar üzerine uzlaşmacı bir tutumla konuşulmadığı sürece sorunlar kronikleşebilir ve içinden çıkılmaz bir hale gelebilir. Bir noktadan sonra çiftler sorumluluk almaktan kaçınabilir ve suçlayıcı bir tutum sergileyebilirler.

Arkadaşlar, aileler çiftler arasındaki sorunları çözmek için destek olmak isteyebilir fakat bu sırada çiftleri kendi doğrularına göre yönlendirebilir veya taraf tutabilirler. Ancak her ilişkinin dinamiğini farklıdır ve bir başkasının deneyip doğru gördüğü, olumlu sonuç aldığı durum sizin ilişkiniz için olumlu bir sonuç doğurmayabilir veya sizin doğrularınızla uyuşmayabilir.

Zorlandığınız durumlarda ilişkinizi daha yakından gözlemlemesi ve problemleri çözümlemede destek olması için bir uzmana danışabilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Demeter Psikoloji Aile Danışmanlığı
Demeter Psikoloji Aile Danışmanlığı
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?