Eşler Arasında Meydana Gelen İlişki Sorunları: Anlama ve Çözüm Yolları

Eşler Arasında Meydana Gelen İlişki Sorunları: Anlama ve Çözüm Yolları

Her çiftin ilişki deneyimi farklıdır. Çiftlerin ilişki problemleri ilişkilerini tehdit edebilir. Böyle durumlarda her sorunun çözülebilir olduğunu unutmamak gerekir. Problemleri aşmak için açık bir şekilde iletişim kurmak gerekir.

Eşler Arasında Meydana Gelen İlişki Problemleri

1)  İLETİŞİM SORUNLARI

Sağlıklı bir ilişkinin temelinde iyi iletişim kurma vardır. İletişim zayıf olduğunda, yanlış anlaşılmalar ve anlaşmazlıklar artacaktır. İletişim güçlü olduğunda ise çiftler duygularını ve düşüncelerini açık bir şekilde ifade edebilirler. Böylece birbirlerini daha iyi anlayabilirler. Örneğin bir çift, duygusal ihtiyaçlarını birbirine ifade etmezse, sorunu konuşamazlar böylece iletişim eksikliği ortaya çıkar. Eşler ihtiyaçlarını ve isteklerini ifade etmez ve sessiz kalmayı tercih ederlerse, içlerinde hayal kırıklığı birikebilir.

2) ÇATIŞMA VE ANLAŞMAZLIKLAR

Her insan birbirinden farklı düşüncelere sahip olabilir. İlişkiler içinde bu farklı düşünceler zaman zaman anlaşmazlıklara neden olabilir. Bu anlaşmazlıkların sağlıklı bir şekilde çözülmesi gerekir. Örneğin maddi konularda farklı düşünen eşleri düşünün. Bir taraf harcamalarını rahat yapmak isterken, diğer taraf tam tersi birikim yapmayı tercih edebilir. Bu konu sağlıklı çözülemezse, maddi konularda çatışmalara sebep olabilir.

3) GÜVENSİZLİK VE İHANET

Eşine karşı güvensiz hissetme durumu veya eşi tarafından aldatılma durumu ciddi ilişki problemlerinden biridir. Çünkü güven konusu ilişkinin temelidir. Güvensizlik duygusu arttıkça ilişki tehlikeye girebilir. Örneğin bir eş, partnerinin eski flörtüyle görüştüğünü düşünebilir. Bu güvensiz tutum ilişkide çatışmaların artmasına neden olabilir.

4) BAĞIMSIZLIK VE İHTİYAÇLAR

İlişkilerde her bireyin bağımsızlığa ve bireysel ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir alana ihtiyacı vardır. Bu noktada eşlerin birbirine saygı göstermesi gerekir. Bi eşin partnerine bağımlılık göstermesi ilişkide çatışmalara neden olabilir. Örneğin, Bir eş, partnerinin arkadaşlarıyla dışarı çıkmasını istemez ve ona müdahale etmeye başlarsa bu ilişkideki olması gereken bağımsızlığı olumsuz bir şekilde etkileyebilir.

5) CİNSELLİK SORUNLARI

Eşler cinsel olarak uyumsuzlarsa veya biri diğerinin cinsel ihtiyaçlarını göremiyorsa ilişki içerisinde çatışmalar yaşanabilir. Örneğin, bir eş partneriyle cinsellikle ilgili konuşmakta zorlanıyor olabilir. Aynı zamanda cinsel isteksizlik hissettiği için eşinden uzak duruyor olabilir. Böyle ir durumda zaman içerisinde duygusal olarak uzaklaşma yaşayabilirler.

6) İŞ YAŞAMINDA STRES

İş hayatı yoğun olan bireyler, stresli hissediyor olabilir veya partnerine yeterince zaman yaratamıyor olabilir. Bu durumu maddi zorluklar da etkileyebilir. Örneğin, yoğun işlere sahip olan bireylerin evde geçireceği süre de azalır. Eve döndüklerinde kendilerini yorgun hissettikleri için ise sevgilerini yeterince yansıtamayabilirler. Böyle olduğunda partnerler kendini yalnız hissedebilir.

7) AİLE PLANLAMASI

Çiftler çocuk yapmaya karar verme süreçlerinde, çocuklarını yetiştirme süreçlerinde zaman zaman aynı fikirde olmayabilirler. Böyle durumlarda eşler arasında anlaşmazlıklar meydana gelebilir. Örneğin, eşlerden biri ebeveyn olmak isterken, partneri kendisini ebeveyn olmaya hazır hissetmiyor veya hiç çocuk istemiyor olabilir. Bu durumda ilişkide anlaşmazlıklar oluşur. Her çiftin ilişki dinamiği farklıdır. Zaman zaman anlaşmazlıklar ilişkilerde çözüm üretmeyi öğretse de bu durum uzadığında eşler arasında aşılması zor uçurumlar oluşmuş olabilir. Bu nedenle iletişim ve empati gibi becerilerle yol almak çok kıymetlidir. Hala işin içinden çıkılamayan durumlar devam ederse bir uzmandan destek almak, problemlerin çözümünü kolaylaştırabilir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Demeter Psikoloji Aile Danışmanlığı
Demeter Psikoloji Aile Danışmanlığı
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?