Her Şey İyi Bir Şekilde İlerleyecek: İyimserlik Nedir?

Her Şey İyi Bir Şekilde İlerleyecek: İyimserlik Nedir?

İyimserlik, bireyin yaşamış olduğu tüm sorun ve güçlükler karşısında, hayatın iyi ve sağlıklı bir şekilde süreceğine ve devam edeceğine ilişkin istekler, inançlar ve beklentiler içerisinde olmak şeklinde tanımlanmaktadır. Bir başka ifade ile, gelecek yaşamına ilişkin olarak beklentiler oluşturabilen bireyler iyimserlik bakış açısına sahip bireylerdir.

İyimser İnsanların Özellikleri

Yaşama ve karşılaştıkları problemlere iyimser yaklaşan bireylerin en temel özelliği, yaşadıkları sorunu çözebileceklerine ilişkin sahip oldukları inançtır. Bu inancın varlığı, sorunlar karşısında çıkmaz sokaklarda kalmayı değil, yeni ve çeşitli çözüm yolları aramayı, bu çözüm yollarını uygulamayı sağlamakta ve çözüm için sağlıklı bir zemin hazırlamaktadır.

Aktif Mücadele ve Gerçekçi Yaklaşım

Zorluklar karşısında pasif kalmayan ve aktif bir şekilde mücadele eden iyimser bireyler, yaşantılara daha gerçekçi bir şekilde yaklaşmakta, değerlendirmekte ve analiz etmektedirler. Bu etkili çaba ve performans ile ilişkili olarak kendilerini daha yeterli ve öz güvenli hissetmekte ve sorunlardan kaçmayarak sağlıklı ilişkiler geliştirebilmektedirler. Bu sayede, zorlukların aşılabileceğine inanan ve kendine güvenen bireylerin mutluluk düzeyleri de daha yüksek olmaktadır.

İyimserliğe Giden Yol: Kendi Gücümüze Dair İnancımız

Yaşam içerisinde her bireyin kendisine özgü özellikler taşıdığı ve bir insan olarak özel bir varlık olduğu psikolojinin temel yaklaşımlarından biridir. Her insan birbirinden farklı potansiyele, yeteneklere ve ilgi alanlarına sahip olabilir. İnsan sahip olduğu güçlü yanlarına odaklanabilir, onları geliştirebilir ve yaşadığı sorunlar karşısında bir çözüm yolu olarak kullanabilir.

İyimserlik Olumlu Duyguları Beraberinde Getirir

İnsanın zayıf yönlerini geliştirmeye çalışırken, güçlü yönlerini görmezden gelmesi ve onları bir kenara atması, olumlu duyguların yaşanmasından ve doyum sağlanmasından uzaklaşılmasına sebep olmaktadır. Bu doğrultuda bireyin neleri başardığı, nasıl başardığı noktasında kendisini takdir etmesi, kendisinin yeterli olduğunu hissetmesi ve kendisine güvenmesi önem arz etmektedir. Olumlu duyguları daha çok deneyimlemek ve kendi gücüne inanmak, karşılaşılan yeni problemler ile daha etkili mücadele etme ve çözülebileceğine dair kuvvetli bir inanca sahip olma açısından önemli bir noktadır. İyimser bir yaklaşım içerisinde olan bireyler yaşamdan keyif alma ve mutlu olma konusunda da daha yeterlidirler ve yaşam anlamları daha yüksektir.

Psikolojik Danışman İlker Ergün

30.03.2024
25
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Demeter Psikoloji Aile Danışmanlığı
Demeter Psikoloji Aile Danışmanlığı
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?