Languishing Nedir? Belirtileri Nelerdir?: Hayattan Zevk Alamıyorum

Languishing Nedir? Belirtileri Nelerdir?: Hayattan Zevk Alamıyorum

Hepimizin yaşadığı ama tanımlayamadığı, depresyonu düşündürten fakat hala umudumuzun ve enerjimizin farkında olduğumuz bir ruh halini tanımlayan kavram: languishing. Neşenizi ve hayata dair amaçlarınızı kaybettiğinizi hissediyor olabilirsiniz. Biraz durgun, biraz boşlukta sanki hayatınızı sisli bir camın ardında izliyormuşsunuz gibi bir his. Günlük görevlerinizi yerine getirirken zorluk yaşıyor, önceden size keyif veren şeylerden keyif alamıyor olabilirsiniz.

Pandeminin etkisi ile birçok kişi de halsizlik, keyifsizlik ve hayattan zevk alamama durumları gözlemlenmeye başlandı. Pandemi dönemi ile hayatımıza giren bu kavram hissettiğimiz ama tanımlayamadığımız bir kavram olarak karşımıza çıktı.  Languishing; motivasyonunuzun düşmesi, odaklanma kapasitenizin ve işlevselliğiniz de azalması olarak karşınıza çıkar. Duygusal, gelişimsel ve ilişkisel anlamda zorluk yaşıyor olabilirsiniz. İlişkilerinizden soyutlanmış, duygusal anlamda boşlukta, gelişimsel olarak durgun hissediyor olabilirsiniz. Pandemi dönemi ile bu durumu yaşayan kişi sayısı oldukça arttı. Yakınlarının kaybı, dışarıya çıkamamak, sağlık açısından sürekli olarak kaygı içerisinde olmak ve salgının uzun süre hayatımızda olması gibi birçok etkiden bahsedebiliriz. Yalnız olmadığınızı bilmeniz ve duygunuzu tanımlayabilmeniz önemlidir.

Neler Yapabiliriz?

Hayattan zevk almadığınızı hissediyor eyleme geçmek konusunda zorlanıyorsanız;

  • Kendinize küçük hedefler belirleyebilirsiniz.
  • Anda kalmaya gayret gösterip belirlediğiniz hedeflere odaklanın. Başlangıçta biraz zorlanıyor olabilirsiniz fakat eylemin size iyi geleceğini unutmayın.
  • Kendi iç dünyanıza dönün ve kendinize bu soruları yöneltin;

Hayata dair amaçlarınız neler?

Öncesinde keyif aldığınız şeyler nelerdi?

Sizce hayatı sizin için anlamlı kılan şey ne?

Neleri yaparken yaşadığınızı hissediyorsunuz?

  • Minik adımlarla sosyalleşmeye gayret edin.

Languishing belirtilerinin uzun süre devam etmesi ilerleyen yıllarda depresyon olarak karşınıza çıkabilir. Eğer sizde bu duyguları yaşıyor, kendinizi boşlukta, sosyal ilişkilerinizden soyutlanmış ve zevk alamadığınızı hissediyorsanız psikolojik destek alabilirsiniz.

Psikolojik Danışman Berfin Çoksüer

21.02.2024
38
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Demeter Psikoloji Aile Danışmanlığı
Demeter Psikoloji Aile Danışmanlığı
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?