Zaman Yönetiminin İki Etkili Yolu: Verimliliğinizi Artırın

Zaman Yönetiminin İki Etkili Yolu: Verimliliğinizi Artırın

Zaman yönetimi hepimizin dönem dönem zorlandığı durumlardan biridir. Zaman yönetimini etkili olarak kullanmak ve zaman yönetimi verimliliğini artırmak için yaygın olarak kullanılan iki yöntem pomodoro tekniği ve eisenhower tekniğidir.

1- Pomodoro Tekniği

Bu tekniği uygulamaya başlamadan önce yanınızda bir alarm saati bulundurmanız ve bir yapılacaklar listesi oluşturmanız sağlıklı olacaktır. Bu liste, çalışmanız gereken dersler, konular ya da yerine getirmeniz gereken görevlerden oluşabilir.

Tekniğin uygulanışı şu şekildedir;

  • Alarm saatinizi 25 dakikaya kurun ve bu süre boyunca tek bir göreve odaklanarak çalışın, dikkat dağıtıcı unsurları çevrenizden uzak tutun.
  • Süre tamamlandığında tamamlanan görevi işaretleyin ve 5 dakika ara verin. Bu 5 dakikalık arada sadece dinlenmeye özen gösterin.
  • Aranın ardından diğer göreve geçebilirsiniz. Yine 25 dakika çalışma ve 5 dakika ara olacak şekilde çalışma sistemini sürdürün.

25 dakika çalışma ve 5 dakika aradan oluşan 30 dakikalık süreç 1 Pomodoro olarak ifade edilir. Toplam 4 Pomodoro tamamladıktan sonra 15-30 dakika sürecek uzun bir ara verin.

pomodoro-teknigi-tablosu

2-Eisenhower Tekniği

Bu tekniğin temel mantığı yapılacak işlerin önemine ve aciliyetine göre sıralanmasına ve ifade edilmesine dayanmaktadır. Yapılması gereken işlerin sayısı çok olduğunda, zaman kaybetmemek ve harekete geçmek için kolaylık sağlar. Teknik şu şekildedir;

  • Önemli ve Acil İşler: Bu görevler önceliklerimiz olmalıdır. Bunları acilen yapmalıyız. Hızlı karar almak ve harekete geçmek sağlıklı olacaktır.
  • Önemli ama Acil Olmayan İşler: Burada yer alan görevlerin hemen yapılması gerekli değildir. Ancak iyi bir planlama yapmak, gelecek planlarınızı sağlıklı gerçekleştirmenizi sağlayacaktır.
  • Önemli Değil ama Acil Olan İşler: Burada yer alan görevler acilen yapılması gereken görevler. Yanıtlamanız gereken telefonlar, cevaplanması gereken mailler burada yer alabilir. Bu işleri yaparken yardım istemeyi de deneyebilirsiniz.
  • Önemli Değil ve Acil Değil İşler: Burada yer alan görevler yerine getirilse iyi olacaktır ancak yapmanız çok bir değişiklik sağlamayacaktır. Burada yer alan görevler liste dışı olarak elenebilir.

Eisenhower-Tekniği-Tablosu

Psikolojik Danışman İlker Ergün

 

04.03.2024
36
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Demeter Psikoloji Aile Danışmanlığı
Demeter Psikoloji Aile Danışmanlığı
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?