Aldatma Sonrası İlişki Nasıl Devam Eder?

Aldatma Sonrası İlişki Nasıl Devam Eder?

Çoğu insan, aldatma konusunda kaygı ve korku yaşayabilir ve partnerleri tarafından aldatıldıklarında ilişkilerinin sona ereceğine inanır. Ancak durum genellikle bu kadar kesin değildir. Amerika’da yapılan bir araştırma, Amerikalıların yüzde 20’si partnerlerine sadakatsizlik yaptığını itiraf ettiğini ortaya çıkardı. Bu durum aldatmanın yaygın olduğunu ve ilişkinin hemen sona ermediğini göstermesi açısından oldukça önemli.

Aslında aldatma sanıldığından daha karmaşıktır. Sadece cinsel hedeflere yönelik kasıtlı bir davranış olmayabilir. İnsanlar genellikle romantik ilişkilerinin dışında arkadaşlıklar geliştirir ve bu arkadaşlıkların zamanla ilişkiye dönme ihtimali vardır.  Aslında doğrudan bir aldatma niyetiyle yola çıkmaz. Bu ilişkiler zamanla romantik bir ilişkiye dönüşebilir.

Aldatan çiftlere danışmanlık yaparken bilinmesi gereken, aldatan tarafın eylemlerinden yüzde yüz sorumlu olmasıdır, ancak ilişkinin durumu da göz önünde bulundurulmalıdır.  Bir diğer deyişle yaşanan sadakatsizlik haklı andırılamaz ama yaşanan mutsuzlukta partnerin rolünün ne olduğunu değerlendirmek oldukça önemli.

Aldatmanın en büyük faktörlerinden birinin fırsat olduğunu söyleyebiliriz. Bir ilişkinin aldatmayı atlatabilmesi ve gelecekteki sadakatsizliği önleyebilmesi için çiftin, aldatma fırsatı ortaya çıktığında ilişkilerini korumaya yönelik bir bakış açısı benimsemesi gerekir. Aldatma sonrası bir ilişki devam edebilir. Ancak bazı yükümlülüklerin yerine getirilmesi şarttır. Bunları birkaç başlık altında toplayabiliriz.

Açık ve Şeffaf Olarak, Ne Olduğu ve Neden Olduğu Hakkında Konuşun

İlk olarak sorumluluk almanın oldukça önemli olduğunu belirtmek gerek. Yaşanan sadakatsizliği basitçe “geçmiş” olarak görmezden gelmek ve ihanete uğrayan partneri geleceğe bakmak için teşvik etmenin yapıcı bir yaklaşım olmadığı söylenebilir. Bunun yerine çiftlerin ihanetle ilgili dürüst ve şeffaf konuşmalar yapması gerekir.

Bu noktada çift terapisi, çiftler arasında var olan duygusal karmaşıklığın giderilmesinde oldukça etkili olabilir.  Evet, çok açık olmak ve ayrıntılara girmek her zaman etkili ve gerekli olmayabilir. Ama ihanete uğrayan kişinin bu konunun temel yönlerini bilmeye hakkı var. Kimin bu olaya karıştığı, nerede gerçekleştiği ve eşinin bunu gizleyebildiği gibi meseleler temel meselelere örnek olarak verilebilir. Gerçekten de eğer bu meseleler konuşulmazsa, ilişkide güvenin tesis edilmesi ve yeniden inşa edilmesi oldukça zorlaşır. Bu nedenle acı gerçeklerle yüzlemek, yeniden inşa etmek için elzem olabilir.

 

Dürüst ve Açık Olacağınıza Söz Verin

İlişkide çatışmadan kaçma, sorunlu konuların konuşulmasından rahatsızlık duyma, bu konuların açıldığı durumlarda geri çekilme, konuyu değiştirme gibi süreçler sadakatsizliğin muhtemel sebepleridir. Partneriyle açık iletişim kurmayan kişi, burada var olan boşluğu doldurmak için başka birine güvenebilir, onunla iletişime geçebilir. O halde kırgınlık, ihtiyaç ve arzuların doğrudan partnere ifade edilmesi sadakatsizliğe yol açan bu birikmeyi önleyecektir.

 

İlişkiyi Yeniden İnşa Etmek İçin İstekli Olun

Aldatan kişinin ilişkiyi kurtarmak istiyorsa, zaman ve enerji harcama konusunda kararlı olması gerekir. Aldatılan partner, Travma Sonrası Stres Bozukluğu belirtileri gösterir. Çünkü bildiği dünya tam anlamıyla yıkılmış, bildiği ve güvendiği düzen alt üst olmuştur. Kim olduğunu sorguladığı, özel olma hissinin kaybolduğu, öz saygısını kaybettiği bir süreç içindedir. Bu noktada aldatan kişi, partnerinin isteklerini karşılama konusunda şeffaf olmalıdır. Bu istekler telefon kayıtları, banka hesap özetleri, sosyal medya hesapları gibi konularda daha şeffaf olmayı kapsayabilir. Bu tabii ki sonsuza kadar sürmeyecektir, ama Travma Sonrası Stres Bozukluğunun aşılması sürecinde bu şeffaflık oldukça önemlidir.

 

Devam Etmek İstiyorsanız Affetmeyi Seçin

Son olarak affetmek… Eğer iki taraf da ilişkiyi devam ettirmek istiyorsa, bir noktadan sonra aldatılan eşin yaşanılanı affetmesi gerekir. Bunun için kendinize zaman verin, acele etmeyin. Affetmek birden olan bir şey değildir. Affetmek zaman içinde gelişir ve aldatılma ortaya çıktıktan sonra birlikte yaşadığınız üzüntünün paylaşılmasıyla ortaya çıkar. Affetmenin bir bitiş noktası yoktur, süreç içinde yavaş yavaş gerçekleşir. Bununla birlikte zaman zaman aldatılmadan kendinizi sorumlu tutup, suçlayabilirsiniz. Böyle durumlarda affetmeye kendinizden başlamanız gerekir.

 

Unutmamak gerekir ki, gelişim sancılı bir süreçtir, kriz anları ve zorlu süreçlerden sonra ortaya çıkan şey yeni imkanlara gebedir. Bu aldatma, ilişkinin yeni bir evreye atlaması için bir fırsat haline dönüşebilir. İlişki, iki tarafın da istekli olması koşuluyla, daha anlamlı ve derinlikli bir hale gelebilecek olanağı her daim içinde barındıracaktır.

 

Aile Danışmanı Hüseyin Özden

27.02.2024
48
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Demeter Psikoloji Aile Danışmanlığı
Demeter Psikoloji Aile Danışmanlığı
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?