İlişkilerde Denge

Hayatta her şey denge üzerine kuruludur. İlişkilerde denge kurmak, kişilerin, ilişkilerine eşit düzeyde katkı sağlayarak, birbirlerine karşı sevgi ve saygı çerçevesi içerisinde olmalarını sağlar. Romantik ilişkiler, arkadaşlık ilişkileri ve aile ilişkilerinizde, uzun vadeli, destekleyici ve sağlıklı ilişkiler kurabilmek için karşılıklı denge sağlamak oldukça önemlidir. Denge bir noktada yaşam demektir. İlişkilerinizde denge sağlamak, hayatınızı sürdürürken yaşayacağınız zorlukların azalmasını ve anlaşılır olmasını sağlar. Böylece ilişkilerinizde birbirinize en fazla yararın sağlanacağı ve en az zararın dokunacağı kişisel mesafe oluşturmuş olursunuz. İlişkileriniz sizi mutlu ettiğinde, bunun süreklilik sağlamasını istemeniz olağandır. Ancak aşırılıkların hepsinin zarar kaynakları daha fazladır. Siz sürekli iyi hal sağlamaya çalıştığınızda, ilişkilerinizdeki dengeyi bozmuş olursunuz. Zihninizden geçen düşünceler, sürekli karşınızdaki kişiye onu özlediğinizi, sevdiğinizi söylediğinizde, mesajlar attığınızda ya da sürekli onun mutlu olacağı paylaşımlarda bulunduğunuzda, mutluluğunuzun devam edeceği yönündedir. Aslında bu taraftan baktığınızda, bir süre sonra paylaşımlarınızda kendinizi bulamadığınızı fark edebilirsiniz. Ya da karşınızdaki kişi sizinle olan ilişkisinde iyi hali sürdürmek amacıyla sadece size doğru adımlar attığında, bir süre sonra tükenmiş veya sıkılmış hissedebilir. Bu iki örnekte de esas olan dengenin kaybolduğudur. Her ne yaşayacak olursanız olun, ilişkilerinizde denge sağlamanız sağlıklı ilişkiler kurmanız açısından oldukça kıymetlidir. Siz, -olumlu veya olumsuz- aşırılığa gittikçe karşınızdaki kişi sizden uzaklaşır. Bu durum, size, diğerine ve ilişkinize zarar verir.

Dengeli bir ilişki kurmak için;

İletişim

Karşınızdaki kişiye kelimeler yoluyla ulaşırsınız. Karşınızdaki kişiye karşı dürüst olmak, duygu ve düşüncelerini ifade edebilmek ilişkiyi güçlendirir. Duygularınızı ve düşüncelerinizi gizlediğinizde genellikle yanlış anlaşılmalar doğar. Karşılıklı olarak yalnız hissetmeye başlarsınız. Karşınızdaki kişiyle iletişim kurmanız, onun da sizinle iletişim kurmasını sağlar ve bu konuda cesaretinin de artmasını destekler. Konuşabilme, anlatabilme özgürlüğünü ilişki içine aldığınızda, ilişkinizin dengesini sağlamanız kolaylaşır. Birbirinizi daha iyi görmeye ve duymaya başlarsınız.

Empati

Karşınızdaki kişinin duygu ve ihtiyaçlarını görebilmek, bu anlamda ona destek olabilmek oldukça kıymetlidir. Bu aynı zamanda yakın ilişki kurmanızı sağlayacaktır. Empati kurulduğunda, onun tarafından bakmak, onun hissettiklerine ve düşündüklerine ulaşmak, karşınızdaki kişiyi daha iyi anlamanızı sağlar.

Sınırlar

Karşılıklı sınırları belirlemek ve bu sınırlara saygı göstermek güçlü ilişkiler kurmanıza yardımcı olur. Sınırlar ilişkilerde dengenin korunmasını sağlar. Hem bireysel olarak özdeğerinizi güçlendirir hem de karşınızdaki kişinin, özdeğerinizin farkında olmasını destekler.

Ortak Alanlar

İlişkinin kuvvetlenmesi adına, birlikte zaman geçirmek ve ortak etkinlikler yapmak dengeli ilişkiler kurmanızı sağlar. Her zaman ortak zevkleriniz olmayabilir. Böyle durumlarda, zaman zaman sizin ilgi alanınıza zaman zaman ise karşınızdaki kişinin ilgi alanına göre seçimler yapabilirsiniz. Paylaşımlarınızın artması, ortak alanlarınızın genişlemesini, birbirinizden ilham almanızı, sevme ve sevilme deneyimlerinizin artmasını da sağlar. 

Birlikte Yol Alma

Sorunlarınızı çözmek için birlikte yol almalısınız. Anlaşmazlıklar yaşandığında, birlikte çözmelisiniz. Birbirinizi dinlemek ve karşılıklı anlatma kültürüne sahip olmak ilişkideki dengeyi güçlendirir. İlişki içerisinde tek başınalık hissi yaşamamanızı sağlar. Bir sorunla karşılaştığınızda, birlikte mücadele edebileceğinize yönelik inancınızı artırır. 

Özgürlük

Kendinize ait alanları korumak, özgür hissetmenizi sağlar. Bu durum ilişki içerisinde karşılıklı güveni destekler. Her ilişkinin üç parçası vardır. Sen, ben ve biz. Bunların her biri aslında diğerini mümkün kılar. Yani sen ve ben parçaları, biz parçasının denge de kalması için oldukça kıymetlidir. Kendi alanınızı (ben) koruduğunuzda, özdeğerinizi önce kendinize hissettirmiş olursunuz. Bu his hem fiziksel hem de ruhsal olarak tüm yaşamınıza yansır. Aynı şey karşınızdaki kişi (sen) için de geçerlidir. Onun özgürlük alanına saygı duyduğunuzda, onu hem kişisel olarak desteklemiş hem de ilişkinizde dengeyi sağlamış olursunuz.

İlişkilerde denge sağlamak her zaman kolay olmaz. Zorluklarla karşılaşıldığında, her iki tarafın da aktif çaba göstermesi gerekir çünkü dengeli bir ilişki kurmak zaman alır. Bu adımları ilişki içerisinde uygulamaya koyduğunuzda daha dengeli ilişkiler kurabilirsiniz.

Son olarak, bir çiçek yetiştirdiğinizi düşünün.. Ona fazla su verdiğinizde de, az su verdiğinizde de, bu durumun çiçeğinizi çürüttüğünü görürsünüz. İnsan ilişkilerinde de aynı şekilde her şeyin fazla varlığı veya eksikliği o ilişkiye zarar verir. Oysaki karşınızdaki kişiye o mesafeyi tanıdığınızda, ilişkisi için, denge sağlamaya fırsatı olacaktır. Bu mesafe sizi veya karşınızdaki kişiyi rahatsız eden duygular uyandırıyorsa, bu noktada kendi bireysel hikayelerinizde farklı duyguların çalışılması gerekli olabilir. Dengesini sağlayamamış veya tamamen kaybetmiş her türlü ilişki zamanla yok olur. Bunu hissettiğinizde, destek almanız hem bireysel farkındalığınızı artırır hem de ilişkinizi güçlendirir.

Psikolog/Aile Danışmanı Gözde Sivrikaya

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Demeter Psikoloji Aile Danışmanlığı
Demeter Psikoloji Aile Danışmanlığı
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?