Sürdürülebilir Yaşam: Yaşama Bağlılık

Sürdürülebilir Yaşam: Yaşama Bağlılık

İnsanlar yaşamları süresince kendilerine farklı amaçlar belirlemekte, bu amaçları gerçekleştirmek için çaba sarf etmekte ve bu süreçler içerisinde çeşitli faktörlerden etkilenmektedirler. Amaçlar ve bu amaçları gerçekleştirmek için sergilenen davranışlar, bireyin yaşamının anlamı temelinde gerçekleşmektedir. Bir insan için yaşamın anlamı ve bu doğrultuda gerçekleşen arayış ise insanın en büyük ihtiyaçlarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Öznel Bir Yolculuk

Her insan biricik olduğundan ve kendine özgü kişisel özellikler taşıdığından dolayı, anlam arayışı önceden planlanamaz. Birey anlam arayışını kendisi araştırır ve kendisine özgü seçimleri çerçevesinde planlar. Bireyin yaşamının anlamı, yaşamını sürdürme sebepleri ve yaşam hedefleri bir araya geldiğinde ise tüm bu kavramları kapsayan yaşam bağlılığı kavramı karşımıza çıkmaktadır.

Bireyin yaşamdaki amaçlarının güçlü bir motivasyonel etkisi bulunmaktadır. Amaçlarını belirleyen ve bu amaçlara ulaşmak için mücadele eden bireyler, yaşama daha sıkı bağlanacak ve yaşamı sürdürmek için güçlü sebeplere sahip olacaktır.

Tutarlılık ve Doğallık

Yaşamın anlamı ve yaşama bağlılık söz konusu olduğunda karşımıza çıkan iki önemli kavram tutarlılık ve doğallıktır. Bireyin tutarlı ve sürdürülebilir amaçlar belirlemesi, kendini kabul etmesi ve özerk olması, gerçekçi hedefleri takip etmesini ve doyum sağlayacak bir yaşam sürdürmesini sağlamaktadır. Güçlü ve istikrarlı bir irade ile gerçekçi yaşam planlarına kendisini adayan, olduğu ve istediği gibi, amaçlarını otantik bir şekilde yaşama döken bireyler yaşamın anlamını bulma ve yaşama bağlanma noktasında etkili haraket etmektedir. Bu açıdan bireyin kendi içsel yolculuğunu gerçekleştirmesi, isteklerini, beklentilerini, yeteneklerini ve ihtiyaçlarını belirlemesi, anlam arayışı yolculuğunun anahtar noktaları olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yeniden Doğuş

İnsan, sorumluluk alabilen, yeni hedefler belirleyebilen, özgürlüğünü kullanabilen ve gerçekçi amaçlar ile kendisini yeniden oluşturabilen bir varlıktır. Yaşanan sorunlar ve olumsuzluklar karşısında güçsüz ve çaresiz değildir. Kendi yaşamının sorumluluğunu alan ve anlamı doğrultusunda oluşturduğu hedeflere ilerleyebilen bireyler sağlıklı bir benlik algısı ile kendisini yeniden yaratabilir, yaşamdan doyum sağlayabilir ve yaşama bağlı olarak hedefleri doğrultusunda mücadele edebilir. Psikiyatrist Victor Frankl’ın ifade ettiği gibi, “Yaşamak için bir nedeni olan insan her türlü nasıla katlanabilir.”

Psikolojik Danışman İlker Ergün

06.03.2024
134
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Demeter Psikoloji Aile Danışmanlığı
Demeter Psikoloji Aile Danışmanlığı
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?