Anne veya Babanın Kaybı: Yas Sürecini Anlama ve Başa Çıkma

Anne veya Babanın Kaybı: Yas Sürecini Anlama ve Başa Çıkma

Anne ya da babanın ölümü duygusal olarak fazlasıyla zorlayıcı bir yaşantıdır. Bireyin üzerinde travmatik bir etkisi olabilir. Bir birey, yakınını kaybettiğinde, bu durumun onun psikolojik sağlığını etkilemesi mümkündür. Bunu bir çocuk yaşadığında etkileri çok daha zorlayıcı olabilir. Annesini ya da babasını kaybetmiş bir çocuğa ölümü anlatırken çok dikkatli olunmalıdır.

Çocukların yaşlarına göre anne ya da babanın ölümüne verdikleri tepkileri değişir. Bu noktada gelişim düzeyleri ve yaşadıkları deneyimlerde etkilidir. Bu sebeple çocuklar ölüme farklı reaksiyon gösterebilirler. Çok daha küçük olan çocuklar ise ölümü anlamlandırmakta oldukça zorlanabilirler. Bu sebeple, o zamandaki bakımverenin çocuğun yaşına uygun, açık ve anlaşılır bir dil kullanması çok önemlidir.

Çocuklar ne yapacaklarını bilmedikleri için, bakımverenin çocuğu bu dönemde zorlayıcı olmadan yönlendirmesi gerekmektedir. Ölen ebeveynin hatıraları üzerine konuşarak duygusal olarak ifade etmesi sağlanabilir. Kendisini güvende hissettiği bir yerde duygularını ifade etmesine fırsat tanımak çocuk için destekleyicidir.

Anneleri ya da babaları ölen çocuklar farklı duygusal tepkiler gösterebilirler. Korku, üzüntü, kızgınlık, inkâr ve suçluluk gibi duygusal tepkiler vermeleri o dönem için normaldir. Bu tepkilerin zaman içinde değişmesi beklenmektedir. Bazı çocukların duygularını ifade etmek yerine içlerine kapandıklarını görebilirsiniz. Ölümle başa çıkabilmek için böyle bir yol seçmiş olabilir. Bu durumda o dönemdeki bakımverenin çocukla bağını güçlü tutması gerekir. Böylece çocuk duygularını daha rahat ifade edebilir.

Çocuklar böyle bir sürecin içerisindeyken desteklenmeye ihtiyaç duyarlar. Özellikle akranlarının desteğinin olumlu etkisi yüksektir. Çocuğun, arkadaşları ve ailesi tarafından ihtiyaçları da fark edilerek desteklenmesi gerekir. Destek sürecinin uzun bir dönemi kapması olasıdır. Bu nedenle çocuğun yaşamı bu desteğe göre planlanmalıdır.

Eğer ki çocuk anne ya da babanın ölümünü kabul etmekte zorlanıyorsa bir uzmandan destek almak gerekir.

Anne veya babanın ölümü çocuğa nasıl anlatılır?
-İlk yapılması gereken kendinizi hazırlamaktır. Çocuk sizin duygusal dengenizi gözlemleyecek ve tepkilerinizi takip edecektir.
-Çocuğa anlatılmadan önce doğru zaman ve güvende hissettiği bir yer olmasına dikkat edilmelidir. Örneğin kalabalık bir ortamda bunu dile getirmek çocuğun olumsuz yönde etkileyebilir.
-Çocuğun yaşı da göz önünde bulundurularak konuşmaya dikkat edilmelidir. Doğru sözcükleri seçmek, basit ve açık bir şekilde anlatmak çok önemlidir.
-Duygusal destek sağlamak çok önemlidir. Çocuğun kendi duygularını fark edebilmesi ve dile getirebilmesi için ona destek olunmalıdır.
-Çocuklar bu durumu anlamak için sorular sorabilirler. Sorulan soruları sabırlı ve çocuğun yaşına uygun bir şekilde yanıtlamaya çalışmalısınız.
-Çocuğun uzun dönem desteğe ihtiyacı olacaktır. Bu nedenle mutlaka başkalarından da yardım almaya çalışın.
-Çocuklar uzun süre farklı türlerde tepki verebilirler. Bazen çok kızgınken bazen çok gülebilirler. Böyle zamanlarda duygusal tepkilerine müsaade etmeye çalışmalısınız.
-Süreci yönetirken zorlandığınızda profesyonel destek almalısınız.

Anne ve babalarının ölümüne her çocuk aynı şekilde tepki vermeyebilir. Her çocuğun sürecinin farklı olması normaldir çünkü her çocuk kişisel bir reaksiyon gösterir. Bu nedenle bu dönemde çocuklara karşı sabırlı olmak ve yalnız olmadıklarını hissettirmek çok önemlidir.

30.09.2023
73
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Demeter Psikoloji Aile Danışmanlığı
Demeter Psikoloji Aile Danışmanlığı
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?