Ergenlikte Cinsel Kimlik Karmaşası

Ergenlikte Cinsel Kimlik Karmaşası

Ergenlik gibi çalkantılı bir dönemde bireylerin birçok karmaşa yaşamaları mümkündür. Halihazırda karmaşık ve farklı görüşlerin yer aldığı cinsiyet rolleri, cinsel kimlik, cinsel yönelim gibi konuların ergenlik döneminde karmaşaya yol açmış olması tesadüf değildir. Ergenlik döneminde bireyin biyoloji ve psikolojisinde birçok değişim ve gelişim olur. Bu değişim ve gelişimlerin her biri adaptasyon gerektiren süreçlerdir. Ergenlik dönemindeki bireylere bu süreçte destek olmak onların psikolojik gelişimleri için hayati önem taşımaktadır.

Cinsel kimlik terimi ilk olarak 1960’lı yıllarda dile getirilmiştir. Bireyin herhangi bir cinsiyete ait olma hissi veya bireyin kadın ve erkek cinsiyetlerini ayırt edebilme yeteneği gibi farklı açıklamalarla tanımlanmaya çalışılmıştır. Cinsel kimlik, bir bireyin içsel olarak kendini hangi cinsiyetle özdeşleştirdiği ile ilgili duygu ve bilinç durumunu ifade eder. Bu, genellikle doğuştan gelen biyolojik cinsiyetiyle uyumlu ya da uyumsuz olabilir. Cinsel kimlik, bir kişinin kendini kadın, erkek, ikili dışı ya da farklı bir cinsiyet kategorisiyle ilişkilendirme şeklini belirler.  Cinsel kimlik ile cinsel yönelim ve cinsiyet rol davranışı terimlerini karıştırmamak gerekir. Cinsel yönelim bireyin cinsel ilgilerini herhangi bir cinsiyete yöneltmesidir. Cinsiyet rol davranışları; toplumsal ve kültürel olarak tanımlanan kadın ve erkekten beklenen ve onları birbirinden farklı kılan özelliklerdir.

Günümüzde ergen bireylerin cinsel kimlik ve cinsiyet rol davranışları üzerinde kafa karışıklığı yaşadıkları ve çok erken yaşlardan itibaren psikiyatri ve diğer tıbbi birimlere cinsiyet ameliyatı talebiyle veya hormon tedavisi isteğiyle geldikleri görülmektedir. Bunun sebepleri üzerinde ailelerin, toplumun ve diğer uzmanların düşünmesi gerekmektedir. Bu kadar yoğun bir cinsiyet kimlik bunalımı yaşanmasının son dönemlerde özellikle artmış olması birçok toplumsal ve sosyal konularla alakalıdır. Henüz yetişkinliğe adım atmamış bireylerin hayatlarını kökten değiştirecek cinsiyet değiştirme gibi talepleri uzmanlar arasında görüş ayrılıklarına yol açmaktadır. Bazı uzmanlar cinsel kimlik karmaşasını bir problem veya hastalık olarak görmemekteyken bazı uzmanlar bu durumun bir hastalık olarak ele alınması gerektiğini iddia etmektedir. Günümüzde gelinen noktada birçok kişi bireylerin yetişkin yaşamına ulaşıp kendi kararlarını alabildiği çağa eriştiğinde kişinin cinsiyet karmaşasından ötürü cinsiyet değiştirme arzusu devam ederse müdahale etmektedir. Bu durum da ergenlik ve çocukluk dönemindeki bireylerin çevreden gelen etkiler dolayısıyla farklı konularda karmaşa yaşama durumlarının olma ihtimalinin göz önünde bulundurulduğunun göstergesidir.

Sonuç olarak ergenlik zorlu ve çalkantılı bir dönemdir. Bu dönemde her ne olursa olsun ergen bireylere özellikle aileler başta olmak üzere toplumun çeşitli alanları tarafından anlayış gösterilmesi gerekmektedir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Demeter Psikoloji Aile Danışmanlığı
Demeter Psikoloji Aile Danışmanlığı
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?